LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD (1920 x 1080), 180Hz ,1ms , Gaming Monitor
Key features
  • 27″ Full HD (1920 x 1080) Display
  • 180Hz Refresh Rate
  • AMD FreeSync, Black Stabilizer, Crosshair, FPS Counter, and DAS
  • OnScreen Control for Gaming & User Defined Key
  • 3-Side Virtually Borderless Design
  • HDMI, DisplayPort, and H/P Out
Earn 8 points
SKU: 27GS50F-B Categories: , Tag:
Share this product
Description
Picture Quality
PPI : 82
Color Depth (Number of Colors) : 16.7M
Native Resolution : Full HD (1920 x 1080)
Aspect Ratio : 16:9
Brightness (Typical, Minimum) : 250 cd/m² (Typ) / 200 cd/m² (Min)
Color Gamut (Typ.) : NTSC 72% (CIE1931)
Contrast Ratio : 3000:1 (Typ.)
Display Type : VA
Pixel Pitch (mm) : 0.3114 x 0.3114
Refresh Rate : 180Hz
Resolution : Full HD
Response Time (GTG) : 1ms MBR, 5ms (GtG at Faster)
Screen Size : 27″
Surface Treatment : Anti-Glare
Viewing Angle : 178º(R/L), 178º(U/D)
Special Features
AMD FreeSync : Yes
Headphone 3-Pole : Yes
AMD FreeSync Technology : Yes
Auto Input Switch : Yes
Black Stabilizer : Yes
Color Weakness Mode : Yes
Crosshair : Yes
Dynamic Action Sync : Yes
Flicker Safe : Yes
FPS Counter : Yes
HDR Effect : Yes
HDR10 : Yes
Motion Blur Reduction Technology : Yes
OnScreen Control (OSC) : Yes
Reader Mode : Yes
Smart Energy Saving : Yes
Input/Output
HDMI (HDCP Version) : 1.4
DisplayPort HDCP Version : 1.4
DisplayPort : 1
HDMI : 2
DisplayPort Version 1.4 : Yes
HDMI Version 2.0 : Yes
Headphone Out : Yes
Stand
Stand Ergonomics : Tilt
Detachable Base : Yes
Tilt (Angle) : -5~15º
Wall Mount Size (mm) : 100 x 100mm
Power
Input : 100-240V (50/60Hz)
Power Consumption (Sleep Mode) : Less than 0.5W
Power Consumption (Typ.) : 17.1 W
Power Save/Sleep Mode (Max) : Less than 0.5W